DRUKUJ
2020-03-18

leki recepturowe

Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny przypomina o obowiązku wykonywania leku recepturowego w aptece. W przypadku braku możliwości należy pacjentem się zaopiekować i wskazać aptekę która lek wykona - ze względu na COVID 19. Należy ustalić szczegóły z kierownikiem apteki, która jest wstanie wykonać taki lek. Niedopuszczalne jest odsyłanie matek chorych dzieci - na serce - i odmawianie wykonania proszków dzielonych. Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny informuje, że w przypadkach złego potraktowania małego pacjenta i nie zapewnienia dostępu do leku robionego będę kierował wszystkie takie sprawy do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wnioskując o zawieszenia PWZ minimum na okres 6 miesięcy. 

Rozumiem, że jesteście Państwo obciążeni pracą jednak, czasem należy pochylić się nad tragedią rodzica chorego dziecka i oddelegować pracownika do wykonania recepty robionej. 

 

Jednocześnie informuje na podstawie 9 KPA, że ustawa Prawo farmaceutyczne 

Art. 86.  pkt 1 wskazała aptekę jako placówkę ochrony zdrowia publicznego, w której osoby uprawnione świadczą w szczególności usługi farmaceutyczne

a w pkt 2 ustęp 2)  nakazała: 

sporządzanie leków recepturowych, w terminie nie dłuższym niż 48 godzin od złożenia recepty przez pacjenta, a w przypadku recepty na lek recepturowy zawierający środki odurzające lub oznaczonej „wydać natychmiast” – w ciągu 4 godzin;

 

powyższy przepis obliguje apteki do świadczenia usług farmaceutycznych jakim jest przygotowanie produktu leczniczego. Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny informuje, że uniemożliwienie pacjentowi nabycia produktu leczniczego recepturowego w aptece i potraktowanie pacjenta z lekiem recepturowym jak niechcianego gościa może zostać uznane przez organ jako utrata rękojmi należytego prowadzenia apteki.

 

Mimo porannego komunikatu rozesłanego do aptek, nadal otrzymuje informacje od pacjentów o odmowie wykonywania leku recepturowego bez wskazania sposobu rozwiązania pacjentowi problemu. Przypominam, że farmaceuta jest zawodem zaufania publicznego, a lek robiony - proszki dzielone, są wykonywane dla najmłodszych dzieci. Jeśli Państwo nie mogą wykonać leku to mają Państwo znaleźć aptekę która wykona i ustalić z nią szczegóły. Nie jest akceptowalne pozostawienie pacjenta bez pomocy i nakazanie choremu krążenia miedzy aptekami - co przy obecnej epidemii może być opłakane w skutkach.

Lubuski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny

Adam Chojnacki